Ving Tsun

Ving Tsun (Wing Tsun,Wing Chun...) je vysoko efektívne bojové umenie pochádzajúce z Číny, maximálne zamerané na reálnu sebaobranu a boj. O jeho pôvode existujú rôzne verzie, od legendy o shaolinskej mníške Ng Mui, ktorá sa inšpirovala zápasom žeriava a líšky, cez korene v rôznych miestach Číny až po jeho vznik v triádach.

V roku 1949 utiekol pred komunistami z Číny do Hong Kongu Ving Tsun majster Yip Man. Aby sa uživil, začal Ving Tsun vyučovať verejne. Vyzývacie zápasy jeho žiakov získali vtedy neznámemu Ving Tsun veľký rešpekt a ten sa tak vďaka svojej praktickosti, komplexnosti a účinnosti stal behom nasledujúcich desaťročí najvyučovanejším Kung-Fu štýlom na svete.

Ving Tsun rešpektuje stavbu ľudského tela a namiesto desiatok zložitých zostáv obsahuje iba tri jednoduché zostavy bez pomôcok, jednu na drevenom panákovi, jednu s dlhou tyčou a jednu s dvoma nožmi. Miesto výučby akrobacie, meditačných cvičení a ďalších činností Ving Tsun všetok čas a úsilie venuje tréningu pre reálny boj.

Aby si uchoval plnú funkčnosť, neobmedzuje sa Ving Tsun len na určitý typ boja ako niektoré bojové športy, ale využíva všetky aspekty – úderov, kopov, útokov lakťami a kolenami, úchopy, páky, hody, boj proti skupine, proti zbraniam aj boj na zemi; pritom sa ale dokázal vyhnúť prehlteniu množstvu nesúrodých techník a niekoľkými základnými pohybmi rieši všetky potrebné situácie.

Najväčšia sila Ving Tsun je v boji na krátku vzdialenosť, kde kombinuje rýchle údery s dômyselnou obranou. Pre nácvik boja v tejto vzdialenosti používa predovšetkým cvičenie Chi Sao (lepiace sa ruky), kde sa žiaci po naviazaní kontaktu so súperom učia rýchlym reakciám. Vďaka Ving Tsun metóde Chi Sao sa dá uplatniť pravidlo, že mäkkosť dokáže poraziť tvrdosť, a preto je Ving Tsun jednou z najvhodnejších foriem sebaobrany aj pre slabších jedincov.

Dnes sú na svete desiatky rôznych škôl a smerov tradičného Ving Tsun a je ťažké ich jednoducho súhrnne charakterizovať. Každá sa viac či menej odlišuje od ostatných a dáva dôraz na niečo iné. Aby sa medzi sebou odlíšili, používajú rôzne prepisy do latinky, prípadne si pridávajú k názvu meno zakladateľa.

V našej škole je Ving Tsun zameraný na čo najrýchlejší nárast obranyschopnosti žiaka. Hlavným meradlom je pre neho funkčnosť, oslobodenie sa od striktných dogiem ako má vyzerať ”správny Ving Tsun” , a využívanie princípov spoločných pre všetky bojové umenia. Ving Tsun je teda predovšetkým veľmi rýchlym a efektívnym spôsobom boja, v ktorom žiak vidí výsledky už za krátku dobu.

Hlavné smery

Developed in conjunction with Ext-Joom.com